Ekológia VS. Účelnosť
Nákupné tašky - ktoré sú lepšie?
Plastový odpad prispieva ku globálnemu otepľovaniu vďaka uvoľňovaniu skleníkových plynov do ovzdušia. Smutné prvenstvo zastávajú práve plastové nákupné tašky. Dôvodom je ich hrúbka – práve tenká vrstva plastu na slnku ľahšie a rýchlejšie uvolňuje skleníkové plyny než hrubšie plasty. Riešenie?
Mnoho z nás napadne „papier“! Veď obchody vymenili toľko nenávidené igelitky za „ekologické“ papierové tašky. Aj v tomto prípade sa osvedčuje staré známe „zdanie môže klamať“. Treba zohľadniť celý cyklus týchto výrobkov – teda aj na množstvo emisií uvoľnených do ovzdušia, do vody, do pôdy, dokonca i na dôsledky na zdravie človeka. Odborníci sa zhodujú na tom, že každá taška, ktorá vydrží čo najdlhšie, je lepšia ako jednorazová verzia, a to bez ohľadu na materiál, z ktorého je vyrobená.
Mýtus s názvom „ekologická papierová taška“
Problémom papierových tašiek je, že sú síce z obnoviteľných zdrojov a dajú sa recyklovať, no na ich výrobu sa použije omnoho viac vody a energie ako pri plastových. Navyše ich ľudia nezvyknú používať viackrát a práve to je pri spotrebe tašiek kľúčové. Podľa štúdii, na dorovnanie celkového environmentálneho dopadu papierových tašiek bude potrebných 43 opakovaných použití. Papierové nákupné tašky sú však podstatne menej odolné a potrebných 43 použití zrejme vydrží len máloktorá. Otvorene povedané, niekedy nevydržia ani len jednu cestu z obchodu. Ak do toho aj prší, tak zákazníci idú z predajne s nákupom v rukách a s nie veľmi peknými spomienkami na nákup.
Plast je menšie zlo než papier
Výskumy sa zhodujú v tom, že plastové tašky sú ekologickejšie než papierové. Stretávame sa však s bojkotom zo strany štátu, kedy sa plánujú úplne zakázať, ako aj s nevôľou zákazníkov. V dnešnej dobe, kedy je plast používaný nesprávne, sa plastové tašky stali symbolom našej problematickej závislosti na jednorazovom plaste.
Taška na celý život
Náročný „životný cyklus“ bavlnených tašiek a vysoká cena nehovorí zrovna v ich prospech. Pestovanie bavlny si vyžaduje veľa vody, ornej pôdy i hnojivá na podporu rastu. Bavlna musí byť následne pozbieraná a spracovaná. V prípade bavlnených tašiek je teda podľa výskumov potrebných 7 100 použití. Ak teda chodíme na nákupy priemerne každý druhý deň, tú istú bavlnenú tašku by sme museli používať aspoň 40 rokov. A nesmieť zabudnúť. Bio bavlna nie je o nič lepšia. Výskumy hovoria o približne 20 000 použití tašky z organickej bavlny. Prehnané čísla, však? Nazvime to krutá realita.
Zlatá stredná cesta
Už sa zdá, že možnosť viacnásobného použitia sa spolu s ekologickosťou a dobrou obstarávacou cenou je nedosiahnuteľná méta a vopred prehratý boj každého obchodníka. Z tohto dôvodu sme išli do výskumu hlbšie a našli isté riešenie.
Eco Status tašky sú vodeodolné a sú vyrobené z jedného jediného dôvodu, aby slúžili opakovane. Dokonca vyzerajú elegantne – nejde o žiadny šuštiaci kus igelitu. Čo je bonusom? Vďaka možnosti potlače sú vhodnou reklamou, ktorú budú zákazníci opakovane používať. Pre veľkoobjemovú výrobu nás kontaktujte